Promocja na domeny: domeny z kontem FREE .pl – 9,90 zł .eu – 9,90 zł .com.pl – 7,90 zł .waw.pl – 2,90 zł

Czym jest opcja na domenę?

Pomoc

Czym jest opcja na domenę?

Zakładając opcję na konkretną domenę gwarantujemy sobie pierwszeństwo do rejestracji tej domeny w momencie gdy będzie wygasać. Jeżeli dotychczasowy abonent nie przedłuży swojej domeny lub o tym zapomni, osoba która utworzyła opcję może wykupić wymarzony adres.

Raz wykupiona opcja obowiązuje przez 3 lata. Po tym czasie można ją przedłużyć. Warto pamiętać, że zrealizowanie opcji nie oznacza, że automatycznie stajemy się właścicielem domeny. Jeżeli dotychczasowy abonent nie przedłuży domeny, otrzymujemy e-maila z informacją, że w ciągu 14 dni możemy ją zarejestrować. Dopiero po wniesieniu opłaty za rejestrację domena trafi w nasze ręce.

Jak sprawdzić czy ktoś założył opcję na domenę

Wystarczy skorzystać z bazy WHOIS. Dostęp do niej oferuje wiele serwisów, między innymi Krajowy Rejestr Domen. Informacja o założonej opcji pojawia się wraz z innymi danymi dotyczącymi domeny, takimi jak data rejestracji i wygaśnięcia.

W anglojęzycznych serwisach można spotkać oznaczenia: option created, expiration date oraz no option w przypadku braku założonej opcji.

Opcji nie można założyć dla:
  • domen regionalnych obsługiwanych w NASK
  • domen .com, .eu i innych nieobsługiwanych przez NASK
  • domen, które są w fazie wygasania lub w trakcie testów (tzw. Domain Name Tasting)
  • domeny, na które ktoś wcześniej założył opcję
  • domen, które są przedmiotem sporu przed Sądem Polubownym

Opcję na domenę w Dobryhosting możesz założyć na tej stronie

Przeczytaj więcej na naszym blogu